HŘEBČÍN RADOST

Manželé Eva a Josef Štepanovští z Lázní Bohdaneč jsou mezi chovateli koní pojmem. Josef byl mimo jiné prvním předsedou Svazu chovatelů pony České republiky a oba společně průkopníky a nadšenci chovu velšského plemene pony u nás. Přelomovým pro tento chov v domácích podmínkách se stala devadesátá léta minulého století, která otevřela brány pro import. Do té doby bylo u nás čistokrevných velšských poníku pouze několik a chovali se zde takřka výlučně poníci polokrevní s anglickým názvem Welsh Part-Bred.

Štepanovští začali s chovem velšského pony před osmi lety na hřebčíně Radost a jak sami ríkají, prostě pro radost. Koupili tři poníky u nás v České republice. Z nich si nechali, zejména pro její temperament, klisnu Gera. Na výstavě velšských koní v Nizozemsku se Josef seznámil s chovatelem z Německa. Od něj odkoupil dvě klisny původem z Anglie a dále jim o rok později chovatel poslal hřebce Goldcliffa, s nímž začali pracovat. Postupně odchovali 12 hříbat, z toho šest prodali, druhou polovinu připravují do sportu. V reprodukci mají v současnosti pět chovných klisen a tři klisničky hříbata budou testovat, zda se hodí do chovu.

O pokračování rodinné „koňácké“ tradice se jim dnes stará 13letá dcera Eva, která již úspešně závodí. S Goldcliffem byla třikrát první na východočeském mistrovství v drezuře, na republikovém mistrovství pak v drezuře Goldcliff skončil druhý, třetí, čtvrtý a osmý. Vavříny sbírá malá Eva i s Dollom Hit Lady. S ní byla mimo jiné dvakrát druhá ve východoceském přeboru, první ve středočeském přeboru, jednou pátá a osmá na republikovém šampionátu a druhá ve stylu v parkuru.

Ing. Darina Havlíčková

Krmiva |  chovatelské potřeby Pardubice |  chovatelská stanice |  kontakt |  ©2006-2021 Krmiva